25 Ocak 2014 Cumartesi

Kişisel (Temel ) Değerler

    Son zamanlarda konuşulanlar üzerine, üstünde çokça düşünmeye başladığım konu; kişisel (temel ) değerlerimiz.
  Düşünmeye birşeyi netleştirmemiz gerekiyor; ‘’ değer nedir ?’’.  Çünkü değerin ne olduğunu tam olarak anlayamazsak yürümeye çalıştığımız yolun engebeleri  daha da artarak bizi farklı yollara belki de çıkmaza götürecektir.
  Kişisel değerler  denince, o kişiyi değer-li kılan, yapı taşlarını oluşturan, çevresine göre değerleriyle diğerlerinden farklı kılan farkındalıklar olarak nitelendiriyorum.
  Kişiyi değer-lendiren bu farkındalıklar aslında bizi yaşam amacımıza götürüyor. Çıktığımız yolda ilerlerken değerlerimiz ne kadar belirginse yolumuz o kadar düz ve engebesiz oluyor, bizde bi o kadar hızlı ilerliyoruz. Sürekli hareket halinde olup hedefe yaklaşamıyorsak yaşam amacımızı ya da Burak Sevilengül (Turkcell)’ün dediği gibi  ‘’Öz Neden’’imizi de tekrar gözden geçirmemiz gerekir.
  Kişisel değerlerimizi belirlerken dikkat etmemiz gereken bir diğer husus da gerçekten bir değer midir yoksa zaten bizde olması gereken bir özellik midir bunu da göz önünde bulundurmalıyız.
 Peki nedir, ne olabilir bu kişisel değerler dedim ve herşeyi bilen fakat her bildiği doğru olmayan Google amcamıza sordum, yüzlerce değer sıraladı bana ;


*Adalet
*Yaratıcılık
*Lokasyon
*Aile
*Güç
*Maneviyat
*Azim
*Hızlı Çalışma
*Mutluluk
*Bağımsızlık
*Hobilerimiz
*Para
*Başarı
*Heyecan
*Pozitif
*Bütünlük
*Huzur
*Olgunluk
*Detaycılık
*İçtenlik
*Rahatlık
*Doğallık
*Kişisel Gelişim
*Statü
*Dostluk
*Kariyer gelişimi
*Sağlık
*Dürüstlük
*Katkı
*Takdir
*Enerji
*Kalite
*Yardımseverlik
*Farkındalık
*Liderlik
*Yaratıcılık
*Girişimcilik
*Zeka
*Yöneticilik   Peki ya bunlardan hangileri gerçekten birer değer ? 1 yorum:

  1. Değer'i ; şahsı değer-lendiren olan açıklamanız pozitif bakış açınızın yansıması sanırım.Kanımca, kişiyi değer-sizleştirenler de değer kapsamında.Saydıklarınızı 'kişisel değerlilerimiz' olarak nitelendirince söylemlerinizi daha manidar görüyorum.

    YanıtlaSil