16 Nisan 2016 Cumartesi

Proje / Planlama Süreçleri

  Beni yakından tanıyan arkadaşlarım bilirler ki planlama, proje yönetimi gibi konulara evvelden beridir ilgiliyim. Planlama nedir, nasıl yapılır, neyle yapılır ben bir İnşaat Mühendisi olarak bu sürecin neresinde olabilirim, bir üst basamağa geçerken bu departmanı nasıl değerlendirebilirim gibi konuları hep düşünürüm. Bir gün bu konular kafamda netleştiğinde bu konuyla ilgilide bir şeyler yazacağım elbet ama öncelikle sizlerle paylaşmak istediğim şeyler var.
Planlama programları, içerikleri, bunların hangi alanda kullanıldığı aralarında ne gibi farklar olduğu konusunu önceleri internette sürekli araştırır bir şeyler okuyup sindirmeye çalışırdım. Gel gelelim ki bu tarz programlarla ilgili pek fazla Türkçe kaynak olmadığı için okuduklarım uçup gidiyor ya da tam olarak olaya vakıf olamıyordum. Ta ki intörnlük sürecim başlayana kadar.
İntörnlük yaptığım firmanın, çalışma arkadaşlarımın ve çalışma ortamının ne kadar içten, iyimser, paylaşımcı ve çözüm odaklı olduğu ayrı bir konu, bununla beraber orada yaptığımız işlerinde geçmişte bilgi edinmekte zorlandığım konulara ulaşılabilirliğinin artırıldığı bir ortam olması beni dahada umutlandırdı.
Velhasıl, planlama programları olan Primavera P6, MS Project, Asta PowerProject ve doğrusal planlama programı olan Tilos ile ilgilenenlere kolaylık sağlamak amacıyla içerikler üretmeye başladık, sizlerinde bu programlar hakkında öğrenmek istediği şeyler var ise aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

MS Project için ; http://www.gridteknoloji.com/microsoft-project/microsoft-project-ile-ilgili-materyaller-ve-dokumanlar/
Primavera P6 ; http://www.gridteknoloji.com/oracle-primavera/
Asta PowerProject ; http://www.gridteknoloji.com/asta-powerproject/
Tilos Doğrusal Planlama ; http://www.gridteknoloji.com/tilos-dogrusal-planlama/tilos-ile-ilgili-materyaller-ve-dokumanlar/

Ayrıca kısa-öz paylaşımlar yaptığımız twitter hesabımızı da takip edebilirsiniz.

Twitter ; https://twitter.com/projeyonetimitrSon olarak, bu konularla ilgili bir sorunuz olursa elimden geleni yapmaya çalışırım, bir e-posta kadar uzağınızdayım. "Nothing?!" demeyin, gelin birlikte çözüm üretelim. :)


Keyfiyyetiniz bol olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder